Aktualności

30 sierpnia 2018

Upalne lato dobiega końca. Świadczą o tym pojedyncze żółte liście spadające z naszej topoli i wiązów, chłodne noce, a przede wszystkim pierwsze tysiące żurawi, które podczas jesiennej wędrówki ze Skandynawii zatrzymały się w Ujściu Warty. Jak zwykle w dzień żerują na ścierniskach lub zaoranych polach, a przed wieczorem zbierają się na łąkach – przepiękne widowisko. (Krótka fotorelacja z pobytu w Rzeczpospolitej Ptasiej na https://www.facebook.com/marzena.jachimowicz.5). Bociany białe już odleciały, ale czarne jeszcze polują na ryby w pobliskich rowach, razem z białymi i siwymi czaplami. Koło pompowni ponownie pojawił się zimorodek, choć większe wrażenie z pewnością zrobił żółw żółtolicy, który od dwóch tygodni, co jakiś czas wygrzewa się na suchym pniu wynurzonym z wody. Niestety jest to kolejny obcy gatunek (pochodzi z Ameryki Północnej), którego obecność, podobnie jak gęsiówki egipskiej, szopa pracza czy ślimaka ślinika luzytańskiego wcale nas nie cieszy. Co prawda w Europie jest obecnie wiele gatunków obcych (np. karp i szczur), ale niektóre z nich z czasem stają się inwazyjne, czyli zagrażające rodzimej faunie i florze.

W sierpniu, jeszcze podczas trzydziestostopniowych upałów mieliśmy w ogrodzie ciekawego gościa – była to albinotyczna kapturka. Ptaszek usiadł na ławce i nie płoszył się, pojawił się ponownie następnego dnia. Jak widać, nawet w upalny dzień może się trafić rarytas.

Kolejny raz przyłączyliśmy się do akcji "Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny" organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polska Organizację. Dlatego też, w weekend  5-7 października oferujemy noclegi ze zniżką 50%. Do dyspozycji gości mamy 1 pokój dla 2 osób na 2 noce w cenie 120 zł za pokój, a nie jak w cenniku - za 240 zł. Warto skorzystać, bo to bardzo dobry termin na spotkanie z przyrodą Ujścia Warty, a zwłaszcza z żurawiami.

Ponawiamy też informację o planowanych na luty 2019 r. warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Przemysława Szymońskiego w Słońsku. Osoby zainteresowane proszę o kontakt hoopoe@hoopoe.com.pl. Szczegółowy program ustalimy w zależności od potrzeb i możliwości. Są już pierwsi zainteresowani.

Obcy zadomowił się przy pompie
Żurawie czekają        fot. Marzena Jachimowicz
Biała kapturka w naszym ogrodzie fot. Przemysław Chylarecki

Aktualności

19 lutego 2019

Bardzo ciepły luty w tym roku (temperatura ok. 10 st....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej