Organizacja pobytu

Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek zajmuje się także kompleksową organizacją pobytu grup w Ujściu Warty. Mogą to być grupy szkolne, studenckie, rodzinne lub firmowe. Po otrzymaniu informacji o planowanej długości pobytu, wielkości grupy, wieku i zainteresowaniach uczestników przygotowujemy ofertę.

Amatorom fotografowania udzielamy informacji, organizujemy zezwolenia, jeśli jest to możliwe i konieczne. Czasami też budujemy ukrycia, ale nie dajemy gwarancji, że spodziewane, dzikie zwierzęta na pewno znajdą się tuż przed nimi :-). (Chyba, że są to bociany w gnieździe k. naszego domu w sezonie lęgowym)

Nad jeziorem Wielkim koło Witnicy
Pod wiatą w ogrodzie
Przygotowane przez nas wcześniej ukrycie do fotografowania żurawi

Dlaczego warto przyjechać w "Ujście Warty"?

  • 1 lipca 2001 utworzony został tu 23. w Polsce park narodowy.
  • W Ujściu Warty jest wiele atrakcyjnych terenów do wycieczek rowerowych.
  • Tereny zalewowe i starorzecza są świetnym miejscem do pływania kajakami.
  • W Kostrzynie można zwiedzać ruiny twierdzy i starego miasta.
  • Murawy kserotermiczne na stokach dolin Odry i Warty przypominają swoją roślinnością stepy Ukrainy.
  • Produkt turystyczny Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty został uznany za najlepszy w Polsce w ogłoszonym przez Komisję Europejską konkursie EDEN, mającym na celu promowanie zrównoważonej turystyki.

Kiedy warto przyjechać w "Ujście Warty"?

Krótkie informacje o porach roku pomogą Państwu wybrać najodpowiedniejszy czas odwiedzin "Ujścia Warty"

Wiosna

Już od marca zaczyna się ruch w ptasim raju. Można zobaczyć jeszcze zimujące gęsi zbożowe i białoczelne, ale przylatują już gęgawy. Tysiące dzikich kaczek (m.in. świstuny, rożeńce, płaskonosy, cyranki, głowienki, czernice) oraz krzyki żurawi na podmokłych łąkach i śródleśnych bagienkach stwarzają niepowtarzalną atmosferę budzącej się do życia przyrody. W kwietniu i maju dołączają perkozy, rybitwy, bataliony, rycyki i inne siewkowate. Także tysiące płazów i śpiewających mieszkańców trzcinowisk sprawiają, że w rezerwacie od świtu do nocy można rozkoszować się niepowtarzalnym klimatem wiosennych godów.

Zające (© Przemysław Szymoński)
Gęgawy (© Przemysław Szymoński)
Żurawie (© Przemysław Szymoński)

Lato

Atmosfera trochę się uspokaja, ptaki wodzą młode lub powtarzają lęgi. Setki gęgaw, krzyżówek i cyraneczek zbierają się na pierzowisku w rezerwacie. Czaple siwe i kormorany polują na ryby. Na łąkach żerują czarne bociany, na rozlewiskach ptaki siewkowate. Żurawie w stadach po 200-300 szt. penetrują okoliczne pola. Poziom wody jest latem zwykle najniższy co ułatwia dostęp do terenu.

Jesień

W czasie jesiennych wędrówek tysiące dzikich gęsi zbożowych i białoczelnych, kaczek oraz żurawi na łąkach osnutych babim latem lub przykrytych gęstymi mgłami stwarza jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Jesień to również czas rykowiska jeleni. Tych głosów nie da się opisać - trzeba usłyszeć!

Jeleń (© Przemysław Szymoński)
Łabędzie krzykliwe (© Przemysław Szymoński)
Sarny (© Przemysław Szymoński)

Zima

Zimę, zwykle łagodną w tej części Polski, gęsi zbożowe i białoczelne spędzają również w Słońsku. Nierzadko wśród takich stad można dostrzec pojedyncze bernikle rdzawoszyje lub białolice. Zawsze w pobliżu gęsi łatwo obserwować polujące bieliki - kilka lub kilkanaście sztuk. Nawet w mroźne styczniowe i lutowe dni słychać charakterystyczne, donośne głosy łabędzi krzykliwych i szum skrzydeł łabędzi niemych.

Aktualności

19 lutego 2019

Bardzo ciepły luty w tym roku (temperatura ok. 10 st....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej