Aktualności

27 października 2018

Październik się kończy, więc najwyższy czas napisać o jesieni w Słońsku. Na pytanie czy warto jeszcze przyjechać w listopadzie w te strony, odpowiadamy, że jak najbardziej tak, podając wyniki ostatniego liczenia ptaków w PNUW – ponad 20 tysięcy żurawi i około 50 tysięcy gęsi. Nawet jeśli cześć żurawi odleciała, to gęsi będzie coraz więcej. I tu pojawiła się pewna trudność... Niełatwo będzie teraz rozpoznać po głosie lecące w kluczach gęsi, owszem białoczelne i gęgawy tak, ale pozostałe, uważane do tej pory za gęsi zbożowe już nie. Dzięki badaniom genetycznym ptaków prowadzonym w ostatnich latach nierzadko dochodzi do zmian w taksonomii i pojawiają się nowe gatunki. Z tego powodu zamiast jednej gęsi zbożowej mamy teraz gęś tundrową (Anser fabalis) i gęś zbożową (Anser serrirostris). Wprawne oko zaopatrzone w lunetę może sobie poradzić z ich rozpoznawaniem, ale najpierw proponuję uważną lekturę artykułu na ten temat na ornitho.pl. Okazuje się, że bardziej rozpowszechniona w Ujściu Warty jest gęś tundrowa, ciekawe zatem czy wyprze zbożówkę z logo PNUW :-)

Oczywiście nie ma konieczności nazywania wszystkiego po imieniu, kiedy wystarczająco dużą przyjemność sprawia spacer pod niebem porysowanym dziesiątkami kluczy złożonych z ruchomych punktów, a dokoła dźwięczy gęganie i klangor. Oprócz lubiących towarzystwo i przebywających w stadach ptaków, nad łąkami poluje ostatnio pewien samotnik - sokół wędrowny – warto się bacznie rozglądać. Poza tym, prawie wszystkie informacje z ub. miesiąca nadal są aktualne, poza mirabelkami:-)

Myślę, że dobrą wiadomością jest niewielki wzrost poziomu wody po ostatnich deszczach. Póki co tylko o 20 cm na wodowskazie przy Stacji Pomp w Słońsku, ale spowodowało to pojawienie się wody w rowie na łące przed oknem, do którego zaraz przyleciała czapla biała.

Jesień obdarowała nas licznymi skarbami w ogrodzie, co pozwoli nam przetrwać zmianę czasu i coraz krótsze dni. Kto przyjedzie do nas w listopadzie z pewnością skorzysta z tych skarbów.

Zapraszamy!

Skąd u nas stara rosyjska odmiana Kandil Sinap?
Orzechy dosłownie nas zasypały
A dynie czekają spokojnie na swój czas

Aktualności

19 lutego 2019

Bardzo ciepły luty w tym roku (temperatura ok. 10 st....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej