Aktualności

30 czerwca 2018

Wiosna, wiosna i już po...

Jeśli w czasie długotrwałej suszy, ktoś zatęskni za zielenią, to najlepiej przyjechać w Ujście Warty. Łąki w dolinie są soczyście zielone cały czas, chociaż deszcz nas nie rozpieszcza. Padało akurat w ubiegłą niedzielę podczas Rajdu „Śladami Maurycego”, co nie przeszkodziło dzielnym rajdowiczom fotografować malownicze pejzaże na Szlaku derkacza (efekty na zdjęciach poniżej).

Woda znacznie opadła, więc przy zagłębieniach terenu wypełnionych młodymi rybami i płazami gromadzą się m.in. ptaki brodzące i szponiaste. Podążając za kosiarkami dziesiątki bocianów białych poszukują łatwego żeru. Stwarza to dobre warunki do zrobienia ciekawych zdjęć. Na wilgotnych łąkach kwitną bladoróżowo łączenie baldaszkowe. Mimo tego, że Park Narodowy „Ujście Warty” istnieje już 17 lat i Rzeczpospolita Ptasia jest coraz lepiej rozpoznawalna, nadal jest tu miłe odludzie.

W sezonie wakacyjnym w każdy piątek odbywają się bezpłatne spotkania z przyrodnikiem w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Jeśli ktoś będzie w innym dniu polecamy usługi przewodnickie BTP DUDEK. Można też u nas wypożyczyć rower lub kajak i wybrać się na ptasie szlaki.

W niedzielę 8 lipca przyłączamy się wraz z Towarzystwem Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” do międzynarodowej akcji BIG JUMP. Mieszkając w Słońsku możemy cieszyć się sąsiedztwem rzek, które nie są przekształcone w kanały o wybetonowanych brzegach. Urozmaicają one krajobraz, służą wędkarzom, kajakarzom, dają ochłodę kąpiącym się w upalne dni. Dlatego też zapraszamy wszystkich, którzy symbolicznym wejściem do wody zechcą pokazać, że rzeki są ważne. Spotykamy się w niedzielę 8 lipca o godz. 14 przy Stacji Pomp w Słońsku (konieczne są wcześniejsze zgłoszenia z uwagi na ograniczoną ilość kajaków). Popływamy po starorzeczach Warty, a wspólne zdjęcie prześlemy organizatorom BIG JUMP w Polsce.

Zapraszamy!

Na Szlaku derkacza....        fot. Bożena Biczyk
...nawet w czasie deszczu....       fot. Bożena Biczyk
...jest malowniczo.     fot. Bożena Biczyk

Aktualności

19 lutego 2019

Bardzo ciepły luty w tym roku (temperatura ok. 10 st....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej