Aktualności

21 marca 2018

Pierwszy dzień wiosny był słoneczny choć zimny. Jadąc dziś z Kostrzyna do Słońska można było zobaczyć tysiące gęsi siedzących na lodzie i wodzie. Czasami płoszył je bielik i wtedy pojawiały się dosłownie ciemne chmury z ptaków. Oprócz gęsi były też łabędzie krzykliwe i mnóstwo kaczek. Poza bardzo licznymi ptakami, trafiły się też 2 pojedyncze rarytasy – pierwszy w tym roku bocian biały i sokół wędrowny. Początkowo bociek stał bez ruchu w zacisznym i słonecznym miejscu przy trzcinowisku, a potem ruszył w kierunku wody. Mam nadzieję, że znajdzie coś do jedzenia i będzie miał więcej szczęścia niż jaskółka oknówka, która przyleciała w sobotę 17 marca, a w niedzielę już znaleźliśmy ją martwą koło pompowni. Nic dziwnego, że przy ujemnej temperaturze i bardzo silnym wietrze nie było w powietrzu żadnych owadów. Betonka jest tymczasem dostępna, woda przelewa się tylko przed parkingiem, ale można przejechać. Jeszcze nie całe rozlewiska rozmarzły, ale ruch wśród ptaków duży. Pięknie śpiewały skowronki i tokowały czajki, gawędziły po swojemu kormorany, o gęsiach i krzykasach nie wspomnę. Pojawił się też nowy głos - ropuchy szarej! Następne powinny być żaby moczarowe, jeśli się trochę ociepli.

Od kilku dni są też w okolicach Słońska gęsiówki egipskie, co nas już mniej cieszy, bo to gatunek inwazyjny w Europie. W sobotę były 2 ptaki, a dziś 7 pasło się na opuszczonym przez krowy pastwisku. Naturalny obszar występowania gęsiówki to Afryka na południe od Sahary, ale w połowie XVII w. ptaki te zaczęto hodować w Anglii. I jak to bywa z ptakami hodowanymi, czasem wybierają one wolność i zaczynają się problemy. Obecnie dzikie populacje występują poza Wielką Brytanią m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Izraelu i na Cyprze. W Belgii gnieździ się już ponad 1000 par, a w Niemczech ponad 2,6 tysiąca. W Polsce pierwszy lęg gęsiówki stwierdzono w 2007 roku i do tej pory 6-7 par rocznie przystępuje do lęgów. Ptaki te zajmują te same siedliska co gęgawy i są bardzo agresywne w swoich terytoriach lęgowych, stanowią zatem dużą konkurencję, ponadto wyrządzają dodatkowe szkody w rolnictwie.

Nieustająco zapraszamy do Słońska, tu zawsze się coś ciekawego zobaczy!

PS. 21 kwietnia zapraszamy na XVII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, a 22 kwietnia na sprzątanie Szlaku zimorodka z okazji Światowego Dnia Migracji Ryb, a właściwie, to głównie dlatego, że po opadnięciu wody wszędzie jest strasznie dużo śmieci :-(

Pierwszy bocian...
...i trochę egzotyki
Gęsiówki egipskie

Aktualności

19 lutego 2019

Bardzo ciepły luty w tym roku (temperatura ok. 10 st....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej