Aktualności

31 stycznia 2018

Witamy Państwa w nowym roku, któremu w Rzeczpospolitej Ptasiej patronuje bączek. Może komuś z naszych gości uda się go zobaczyć, ale to jeszcze nie teraz, musimy poczekać do wiosny. Póki co mamy niezwykle łagodną zimę i do tej trafił się tylko jeden dzień z szadzią. Na początku chcę podzielić się dobrą wiadomością – dziś zakończył się sezon polowań na gęsi i już nie będą nikogo budziły strzały. Poziom wody nadal jest bardzo wysoki, zatem polecamy wałoterapię. Podczas dzisiejszego ponad godzinnego spaceru z psem w odległości ok. kilometr od domu można było zobaczyć następujące gatunki:

-krzyżówka

-świstun

-krakwa

-gągoł

-czernica

-nurogęś

-łabędź niemy

-łabędź krzykliwy

-kruk

-wrona siwa

-kawka

-bogatka

-modraszka

-mazurek

-dzwoniec

-sójka

-myszołów

-mewa

-kormoran

-gęgawa

-gęś zbożowa

-gęś białoczelna

-żuraw

Oczywiście, większość to nie były pojedyncze osobniki. Listę zamieszczam, ponieważ czasami ktoś telefonuje i pyta czy są jakieś ptaki. Wygląda na to, że są, a to, że dziś akurat bielik się nie pokazał, nie znaczy, że go nie ma w Ujściu Warty. Podczas ostatniego liczenia pracownicy PNUW widzieli około 20 tys. gęsi i ponad 800 żurawi.

Zbliża się Światowy Dzień Trenów Podmokłych, z tej okazji w siedzibie  PN „Ujście Warty”, położonej niezwykle blisko prawdziwych mokradeł, planowane są obchody tego święta.

Zapraszamy na mokradła w lutym!

9 stycznia - zaskakujący widok przez kilka godzin
Suchą nogą na betonkę? Nie tym razem
Coraz więcej wierzb kwitnie

Aktualności

28 września 2018

Nastała jesień, do której przyzwyczajamy się powoli...

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej