Aktualności

26 września 2017

Mamy jesień, nie tylko kalendarzową. Świadczą o tym niechybnie klucze żurawi i dzikich gęsi, babie lato i powoli przebarwiające się liście klonów. Jednak zielone barwy dominują na łąkach, nadal podtopionych, podobnie jak w sierpniu. Ilości gęsi i żurawi liczy się już w tysiącach, a aktualne wyniki znaleźć można na stronie PN Ujście Warty. Poza głośnymi, szczególnie rano, głosami ptaków, słychać jeszcze rykowisko jeleni. Koło pompowni pokazuje się ostatnio zimorodek, trochę dalej przy wale czatuje srokosz, a wśród wierzbowych gałęzi uwijają się m. in. sikorki, piecuszki i mazurki. Na łąkach, pomiędzy krowami i końmi spotkamy z pewnością czajki, brodźce, czaple białe i siwe. Z drapieżników prawie pewne, bo przecież zawsze mogą nadlecieć, bieliki, kanie, błotniaki i myszołowy.

Nasi goście najczęściej przyjeżdżają tu ze względu na świetne warunki do obserwacji ptaków, otwarte przestrzenie, płaski teren, gdzie „góry nie zasłaniają widoku” i po którym łatwo spacerować czy jeździć rowerem, a także niewielką ilość turystów. Z przyjemnością zauważamy, że od kilkunastu lat nadal okolica nie jest zatłoczona, a średnia gęstość zaludnienia w gminie Słońsk wynosi tylko 30 osób na km2.

Pomimo, że tej wiosny przymrozki spowodowały, brak owoców w większości sadów, w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników 7 października odbędzie się Jesienne spotkanie z sadem. Są za to w okolicy owoce dzikiej róży i czarnego bzu, można je zebrać i ususzyć, aby zimą mieć pyszną herbatę.

Zapraszamy!

I jak tu nie lubić pająków...
Na zimową herbatę
I Zjazd jest niedostępny od strony wału wschodniego

Aktualności

30 sierpnia 2018

Upalne lato dobiega końca. Świadczą o tym pojedyncze...

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej