Aktualności

31 lipca 2017

Lato, deszczowe lato... sprawia, że na łąkach nadal jest woda, a jeśli jest woda to w niej lęgną się i kłębią wodne żyjątka, które ptaki wyjadają z dużą radością. W przeciwieństwie do naszych gości nieczęsto zdarza mi się rano wstać i wyjść, aby zobaczyć „co w trawie piszczy”. Był taki jeden poranek w końcu czerwca, ale na napisanie aktualności już czasu i energii nie wystarczyło. Mamy co robić w tym sezonie, jak zwykle zresztą. Toteż dziś, aby zdążyć jeszcze w lipcu, piszę choć kilka zdań. Najpierw zaległe zapiski z porannego spaceru wałem w stronę wojskowego mostu – słoneczny poranek oraz 31 gatunków ptaków w ciągu godziny zrekompensowało mi niedospanie. W niedalekiej odległości od domu można było zobaczyć lub usłyszeć:

brzęczki

trzciniaki – wyjątkowo licznie występujące w tym roku

rybitwy białowąse

łabędzie nieme z trzema młodymi

pliszki żółte, z młodymi biegały po wale

3 dudki

cierniówki

krzyki

krwawodzioby

żurawie – odchodziły, bo podczas pierzenia straciły lotki

bogatki

mazurki

krzyżówki

gęgawy

potrzeszcze

szpaki

wrony

kukułki

oknówki

strumieniówkę

grzywacze

rokitniczki

kapturkę

śmieszki

skowronki

trzcinniczka

kwiczoły

bociany białe,

bociany czarne (29 w jednym rowie !)

czaple białe

czaple siwe

A teraz, w końcu lipca po kolejnej fali deszczów, woda znów podeszła i pojawiły się rozlewiska. Stada krów i koni brodzą po zalanych łąkach, a nasi goście wędrują po ptasich szlakach, nadal zdumieni bardzo korzystną proporcją liczby ptaków do ilości ludzi. Dzięki deszczom ładnie rosną posadzone w okolicy żywokoły wierzbowe i topole. Na suchym wiązie przed domem śpią czasem bociany białe. Zdarza się, że kilkanaście ptaków krąży wokoło, zanim znajdą sobie odpowiednią gałąź. Niestety, nie potrwa to już długo, bo wkrótce odlecą.

Przylatują za to żurawie i co rano budzą nas swym donośnym klangorem. Do atrakcji dla turystów odwiedzających Rzeczpospolitą Ptasią można dodać fotościankę, która stoi przy mostku na placu miedzy kościołem a ruinami zamku. Nie wszędzie można sobie zrobić zdjęcie z bocianem czarnym, czaplą i oharem:-). Polecamy też Wakacyjne spotkania w PN Ujście Warty.

Zapraszamy, wakacje jeszcze trwają!

Najstarsi pompiarze nie pamiętają tylu maków na wale
Lipcowe rozlewiska
To co widać :-)

Aktualności

30 czerwca 2018

Wiosna, wiosna i już po... Jeśli w czasie długotrwałej...

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej