Aktualności

14 maja 2017

Po dwóch latach suszy mamy typową, mokrą wiosnę w tym roku. Rozlewiska pojawiły się ponownie po deszczach, bo betonka już była dostępna w końcu kwietnia.  Z dużej wody cieszą się perkozy, których dawno nie widzieliśmy, za to czajki, krwawodzioby i ostrygojady z pewnością utraciły pierwsze lęgi. Dopiero od kilku dni jest ciepło i wreszcie rozkwitły bzy. Poza śpiewem słowików w nocy, żabie koncerty gwarantowane, zatem mieszczuchom mogą być potrzebne stopery :-). Jest przepięknie, zielono i głośno od śpiewu ptaków. W sąsiedztwie domu słuchać kapturkę, wilgę i cierniówki. Gęgawy już pływają z młodymi, była też widziana samica gągoła z sześcioma puchatymi kaczuszkami. Trafiają się też rarytasy takie jak świergotek rdzawogardły czy kazarka. W naszych budkach lęgowych rozwieszonych na podwórku modraszki i mazurki karmią młode, w komórce z rowerami to samo robią kopciuszki. Szpaki niestety wybrały zamiast budek szczeliny w styropianie pod dachem, skąd dochodzi coraz głośniejszy szczebiot piskląt. W tym roku nie mamy bocianów i jaskółek jest mniej niż zwykle.

W dalszym ciągu nasi goście nie narzekają na tłok w Rzeczpospolitej Ptasiej, prawie samotnie przemierzają ptasie szlaki, na których spotkanie z dudkami, dzięciołami i kanią jest bardzo prawdopodobne. Pływają po szlaku zimorodka i po rozlewiskach. Woda zaczęła ponownie opadać, zatem wkrótce pojawi się więcej ptaków żerujących na płyciznach. Przy zagłębieniach wypełnionych wodą zgromadzą się czaple, kormorany, bociany czarne i białe oraz bieliki czatujące na ryby pozbawione możliwości odpłynięcia.

W kwietniu nasi goście wraz z mieszkańcami Słońska posadzili ponad 140 drzew, mamy nadzieję, że większość z tych lip, jesionów, wierzb i topól przyjmie się i będzie wszystkich cieszyć przez lata. Dziękujemy za duże zaangażowanie!

Zapraszamy do Słońska, mamy jeszcze wolne miejsca w maju!

Zdjęcia poniżej zrobili oczywiście nasi mili gości, podczas majowego pobytu w Słońsku - dziękujemy za ich udostępnienie.

Zachód był malowniczy, ale temperatura koło zera (29.04).  Fot. Adam Zemborowski
Świergotek rdzawogardły  fot. Ludmiła Jabłońska
Rycyk  fot. Ludmiła Jabłońska

Aktualności

30 czerwca 2018

Wiosna, wiosna i już po... Jeśli w czasie długotrwałej...

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej