Aktualności

14 maja 2017

Po dwóch latach suszy mamy typową, mokrą wiosnę w tym roku. Rozlewiska pojawiły się ponownie po deszczach, bo betonka już była dostępna w końcu kwietnia.  Z dużej wody cieszą się perkozy, których dawno nie widzieliśmy, za to czajki, krwawodzioby i ostrygojady z pewnością utraciły pierwsze lęgi. Dopiero od kilku dni jest ciepło i wreszcie rozkwitły bzy. Poza śpiewem słowików w nocy, żabie koncerty gwarantowane, zatem mieszczuchom mogą być potrzebne stopery :-). Jest przepięknie, zielono i głośno od śpiewu ptaków. W sąsiedztwie domu słuchać kapturkę, wilgę i cierniówki. Gęgawy już pływają z młodymi, była też widziana samica gągoła z sześcioma puchatymi kaczuszkami. Trafiają się też rarytasy takie jak świergotek rdzawogardły czy kazarka. W naszych budkach lęgowych rozwieszonych na podwórku modraszki i mazurki karmią młode, w komórce z rowerami to samo robią kopciuszki. Szpaki niestety wybrały zamiast budek szczeliny w styropianie pod dachem, skąd dochodzi coraz głośniejszy szczebiot piskląt. W tym roku nie mamy bocianów i jaskółek jest mniej niż zwykle.

W dalszym ciągu nasi goście nie narzekają na tłok w Rzeczpospolitej Ptasiej, prawie samotnie przemierzają ptasie szlaki, na których spotkanie z dudkami, dzięciołami i kanią jest bardzo prawdopodobne. Pływają po szlaku zimorodka i po rozlewiskach. Woda zaczęła ponownie opadać, zatem wkrótce pojawi się więcej ptaków żerujących na płyciznach. Przy zagłębieniach wypełnionych wodą zgromadzą się czaple, kormorany, bociany czarne i białe oraz bieliki czatujące na ryby pozbawione możliwości odpłynięcia.

W kwietniu nasi goście wraz z mieszkańcami Słońska posadzili ponad 140 drzew, mamy nadzieję, że większość z tych lip, jesionów, wierzb i topól przyjmie się i będzie wszystkich cieszyć przez lata. Dziękujemy za duże zaangażowanie!

Zapraszamy do Słońska, mamy jeszcze wolne miejsca w maju!

Zdjęcia poniżej zrobili oczywiście nasi mili gości, podczas majowego pobytu w Słońsku - dziękujemy za ich udostępnienie.

Zachód był malowniczy, ale temperatura koło zera (29.04).  Fot. Adam Zemborowski
Świergotek rdzawogardły  fot. Ludmiła Jabłońska
Rycyk  fot. Ludmiła Jabłońska

Aktualności

15 lutego 2018

Mimo łagodnej zimy, dziś mamy kolejny dzień z szadzią....

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej