Aktualności

24 marca 2017

Piękna wiosna w Rzeczpospolitej Ptasiej!
Wierzby puszą swe bazie nad jeszcze wielką wodą. Po sztormowym wietrze nadszedł miły czas ciszy i flauta na rozlewiskach pozwala dostrzec nieliczne pary gęgaw (większość już siedzi w gniazdach) i łabędzi niemych oraz stadka kaczek różnej maści. Są krzyżówki, czernice, głowienki, płaskonosy, świstuny, rożeńce i parę innych gatunków, jak zwykle. Nad polami i łąkami rozbrzmiewa chór skowronków, któremu towarzyszą pojedyncze trzeszczące dźwięcznie potrzeszcze. Wędrując szlakiem derkacza, wałem od Stacji Pomp wzdłuż rozlewisk, zobaczymy na łąkach stada gęsi białoczelnych, zbożowych wraz z berniklami białolicymi (ostatnio było ich ponad tysiąc!). Na ledwie zieleniącej się trawie żerują rudle saren, jeszcze w zimowych szatach. W lesie nad Postomią, na szlaku dzięcioła z pewnością usłyszymy bębnienie dzięciołów - dużego i czarnego. Zobaczymy tam również wcześnie kwitnące rośliny runa. Teraz, kiedy jeszcze nie ma liści, korzystają ze słońca i kwitną przylaszczki, ziarnopłony, złoć i kokorycz, a wkrótce dołączą do nich łany zawilców. Przyleciały już kanie i pierwsze bociany. Z każdym dniem będzie przybywać ptaków na lęgowiskach w Ujściu Warty. Na łące pod Kłopotowem widzieliśmy 22 kuliki.
Nasi goście zwykle aktywnie spędzają czas w Rzeczpospolitej Ptasiej i włączają się w różne działania na rzecz przyrody regionu. Podobnie jak w latach ubiegłych mamy sadzonki wierzb i topól białych do posadzenia przy drogach polnych. Pierwsze drzewka zasadzili już goście z Gorzowa, Szczecina i Poznania, czekamy na następnych chętnych, którzy chcą mieć tu swoje drzewo. W sobotę 8 kwietnia wybierzemy się na ptasie szlaki, aby je posprzątać i przy okazji poobserwować, co nowego.
22 kwietnia zapraszamy na XVI Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, więcej informacji o zlocie, sadzeniu i sprzątaniu na FB Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”

Do zobaczenia w Słońsku, no bo kiedy jak nie wiosną :-) !

Bernikle białolice coraz liczniej zatrzymują się w Słońsku fot. Magda Witecka
Z każdym dniem opada, ale jeszcze jest
Dzielne kobiety sadzą drzewa:-)

Aktualności

16 maja 2018

Dzięki temu, że od początku maja jest ciepło i słonecznie,...

...więcej

EDEN

logo EDENRzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty została laureatem konkursu Komisji Europejskiej...

...więcej